Nadácia Detského kardiocentra v spolupráci so spoločnosťou Deutsche Telekom pracovala ostatný rok na vývoji špeciálnej aplikácie virtuálnej reality, ktorá by mala pomáhať detským kardiologickým pacientom znášať lepšie náročné vyšetrenia, ako aj rýchlejšie napredovať pri rekonvalescencii po ťažkých operáciách a návrate pacientov domov z nemocnice. Na Slovensku jedinečný projekt svojho druhu, ktorý je vôbec prvýkrát použitý na detských pacientoch, dostal názov COGNITY.
Detskí pacienti sa vďaka novej aplikácii a špeciálnym virtuálnym okuliarom dokážu preniesť do virtuálneho prostredia, ktoré poskytuje buď relaxáciu, alebo tréning kognitívnych funkcií. Virtuálna realita vtiahne malého pacienta do nového prostredia a nechá ho vykonávať rôzne aktivity trénujúce jeho myseľ. Cvičenie pamäti, skladanie objektov, hľadanie cesty, dodržiavanie postupov alebo už spomínaná relaxácia. To všetko je súčasťou experimentálnej liečby, ktorej cieľom je odpútať pozornosť malých pacientov od ťažkých vyšetrení v nemocnici vrátane stresujúcich katetrizácií či ako pomoc pre špeciálnych pedagógov, ktorí sa deťom venujú po ich návrate domov.
„Sme veľmi radi, že okrem projektu Žijem naplno sme sa mohli stať súčasťou ďalšieho prelomového projektu nadácie s názvom COGNITY. Veríme, že aj vďaka našej finančnej pomoci uľahčíme detským pacientom pobyt v nemocnici, priebeh nie vždy príjemných vyšetrení a v neposlednom rade pomôžeme dobehnúť zameškané vo vývoji pre ťažké ochorenia srdiečka, a to za pomoci najmodernejších technológií s výnimočnými terapeutickými výsledkami,“ povedal Ing. Marian Lalik, generálny riaditeľ spoločnosti SLOVCLEAN.
Revolučný projekt virtuálnej reality COGNITY má všestranné klinické využitie. Je to transformácia papierového trénovania do virtuálnej reality. Pacientov odbremeňuje počas nepríjemného vyšetrenia od úzkosti, pracuje s poruchami sústredenia, napomáha relaxácii, tréningom podporuje vlastné rozumové schopnosti, odbúrava negatívne myšlienky, podporuje fyzickú aktivitu. Trénuje pamäť, pozornosť, pocity, motoriku, sústredenie a priestorové vnímanie.
Program má rôzne úrovne, nielen pre deti, ale aj dospelých či seniorov. Spojenie detského objavovania a entuziazmu z nových technológií premieňa edukačnú pomôcku na interaktívnu hru. Toto unikátne riešenie jediné svojho druhu na Slovensku je ďalším pomocným nástrojom pre detských pacientov s ťažkými diagnózami ochorenia srdca.
„Sme presvedčení, že virtuálna realita je budúcnosťou v medicíne a pomoci pacientom predovšetkým v oblasti rekonvalescencie. Sme hrdí na to, že naša spoločnosť mohla finančne podporiť tento výnimočný projekt nadácie a že vďaka nám ho ako prví na Slovensku začnú využívať detskí kardiologickí pacienti. Teda tí najbezbrannejší, na živote, zdraví a šťastí nám všetkým najviac záleží,“ povedal na záver Ing. Marian Lalik, generálny riaditeľ spoločnosti SLOVCLEAN.